Есенни литературни дни - Стара Загора
Есенните литературни дни - Стара Загора възникват през 1972 г. по идея на ръководството на града, Дружеството на писателите в Стара Загора и Съюза на българските писатели. Провеждат се през две години, за два или три дни. Включват различни ритуали, поднасяне на венци и цветя пред паметници и паметни плочи на литературни творци, големи литературни четения, конференции, щандове за книги, посещения на литературни творци в заводи, училища, общини в целия Старозагорски окръг. Връчва се награда за литература – Национална литературна награда „Стара Загора“. Всяко издание има посвещение. Първите са посветени на 50-годишнината от създаването на СССР и Втория конгрес на българската култура. Провеждат се на 21 и 22 ноември 1972 г. Националната литературна награда на Стара Загора е връчена на поета Владимир Голев за стихосбирката „Отговорност“.
От 29 до 30 октомври 1974 г. е второто издание на Есенните литературни дни. Посветени са на 30-годишнината на Дружеството на писателите в Стара Загора. По време на празниците е открита паметна плоча на дома, където е живял поетът Иван Хаджихристов. Едно от събитията е вечер на литературния алманах „Хоризонт“. Дните завършват с голямо литературно четене в салона на новата опера. Носител на литературната награда на Стара Загора е поетът Слав Хр. Караславов за книгата „Гост на себе си“.
От 25 до 27 октомври 1976 г. есенните литературни празници за трети път радват старозагорци. Поетът Матей Шопкин запалва огънят на поезията пред Дом „Литературна Стара Загора“. Носител на националната награда за литература става поетът Иван Мирчев за стихосбирката „Гнездо от съчки“. В галерия „Байер“ е открита изложба – рисунки и илюстрации по творби на старозагорски поети и писатели (31 творби от 12 автори). Прави се преглед на литературната продукция на старозагорските автори за 1975 г.
Четвъртите Есенни литературни дни са открити на 29 октомври 1979 г. и продължават три дни. Преминават под знака на 35-годишнината на Дружеството на писателите в Стара Загора и 100-годишнината от възстановяването на града. Лауреати на литературните награди са поетът Михаил Берберов за „Реквием в червено“ (наградата „Гео Милев“ и Иван Руж за литературна критика (новоучредената награда „Георги Бакалов“). Вестник „Септември“ публикува интервюта с първите трима носители на националната литературна награда „Стара Загора“ – Владимир Голев (1972); Слав Хр. Караславов (1974) и Иван Мирчев (1976). Подреден е голям щанд за книги. Провежда се теоретична конференция на тема „Извънстоличният литературен живот и критика“.
1981 година – есенният литературен празник се провежда от 3 ноември и е посветен на 1300 години от създаване на българската държава. Огънят на поезията е запален пред Дом „Литературна Стара Загора“ от Иван Мирчев – председател на Дружеството на писателите. Голямо литературно четене се състои на връх Бузлуджа в новооткрития Дом паметник. Подписан е договор за сътрудничество между Окръжния комитет на БКП, ИК на ОНС и Съюза на българските писатели. Провежда се научна сесия, посветена на Димитър Подвързачов. Лъчезар Еленков получава наградата „Гео Милев“ за книгата си „Безсънни местожителства“.
На 20 и 21 октомври 1983 г. са шестите Есенни литературни дни, посветени на 60-годишнината от Септемврийското въстание и 90 години Старозагорска партийна организация. С по-различен ритуал факелът на поезията е запален от Георги Василев пред Къща музей „Гео Милев“, предаден е на поета Таньо Клисуров и по улиците на града е пренесен до сградата на операта. Там огънят е запален от Веселин Андреев. Новоучредената литературна награда „Септемврийско въстание – 60 години“ е връчена на поета Рашко Стойков за поемата „77 стъпала“ и пиесата „Жестокият пръстен“. Наградата „Гео Милев“ получава Веселин Андреев за цялостно творчество, а наградата „Георги Бакалов“ – проф. Стоян Каролев за цялостната му литературна дейност. Провежда се голяма литературно четене. Продължително време във фоайето на операта литературните творци раздават автографи. По време на Есенните литературни дни през 1983 г., при гостуването си в Стара Загора, поетът Анастас Стоянов подарява на града ни незабравимата импресия „Есен в Стара Загора“ (Кое ти е старото, Стара Загора?/ Липите златеят, отлитат ята,/ под нови покриви – млади хора,/ във млади пъпки – нови листа.)
Седмите Есенни литературни дни се провеждат на 30 и 31 октомври 1985 г. Началото е с литературно четене в Дома паметник на връх Бузлуджа. Огънят пред Музей „Литературна Стара Загора“ запалва Владимир Голев. Наградата „Гео Милев“ е присъдена на поета Първан Стефанов за стихосбирката „Премълчана любов“.
През есента на 1987 г. старозагорският в. „Септември“ съобщава „На 22 и 23 октомври 1987 година за осми път под поетичното небе на Старозагорския край ще се проведат традиционните Есенни литературни дни“. Посветени са на 70-годишнината от ВОСР. По създала се вече традиция посрещането е на връх Бузлуджа с литературно четене. След обед пред Къща музей „Гео Милев“ от литературния критик Иван Руж е запален огънят на поезията. Открита е новата експозиция в музея. Присъстват Пенка Касабова, Леда Милева и Бистра Аврамова. Слово произнася писателят Николай Христозов. Участниците в тържеството поднасят цветя пред паметника на Гео Милев в парк „Александър Стамболийски“. Вечерта е организирано голямо литературно четене в залата на операта. Слово произнася поетът Първан Стефанов, един от носителите на наградата „Гео Милев“. Новият носител на тази награда е Христо Кацаров за цялостно творчество. Наградата „Георги Бакалов“ е връчена посмъртно на литературния критик Симеон Пръвчанов. На следващата вечер в залата на Държавния куклен театър е отбелязана 90-годишнината от рождението на Иван Мирчев. Слово за творчеството на поета произнася литературният критик Светлозар Игов. Вечерта завършва с рецитал на актьора Георги Велев по стихове на Иван Мирчев и с изпълнение на пиано от внучката на поета – Стефанка Мирчева.
За девети, последен път, есенните празници на литературата в Стара Загора се провеждат на 18 и 19 октомври 1989 г. Посветени са на 70-годишнината от рождението на Веселин Ханчев, 110-годишнината от възстановяването на Стара Загора и 45-годишнината от социалистическата революция. Наградата „Гео Милев“ е присъдена на поета Стойчо Стойчев за новоизлязлата му книга „Рана“.
През 1972 г. с Указ на Държавния съвет, по предложение на Изпълнителния комитет (ИК) на Окръжния народен съвет ОНС) и Окръжния съвет за култура (ОСК) е учредена националната награда „Гео Милев“. Връчва се за стихосбирка на гражданско-патриотична тема, издадена през последните две години. От 1979 г. се връчва награда „Георги Бакалов“ за литературна критика. Тази награда е учредена от ИК на Общинския народен съвет и Общинския съвет за култура.
Провеждането на Есенните литературни дни е възстановено през 2021 година.
*афишите и плакатите са от колекцията на Регионална библиотека "Захарий Княжески" - Стара Загора