Куклен театър - Стара Загора. Началото
Началото на кукления театър в Стара Загора е поставено преди повече от 60 години! Започва като самодейност през 1957 година! И както може да се очаква за онова време с решение (директива). „През септември 1957 година профорганизацията на ГНС взе решение за създаване на самодеен куклен театър. Той използваше помещенията на стария театър (Градския културен дом). После стана държавен и се настани в читалището на улица „Гурко“ до VI основно училище“ – пише в спомените си Йордан Капсамунов, кмет на града по това време. Сградата е на читалище „Съгласие“ и е построена през 1959 година. Такива решения са полезни, особено когато са в обществена полза, за изкуството, красотата и любовта. И тъй като няма (засега) намерен документ, се оставяме на информацията от в. „Септември“. В брой 852 от 16 октомври 1957 година, на стр. 4 има малка дописка със заглавие „Куклен театър в Стара Загора“: „В навечерието на 40-годишнината на Октомврийската социалистическа революция малките любители на театъра в Стара Загора ще бъдат зарадвани от първите представления на самодейния куклен театър при Градския народен съвет. Артистите самодейци, под ръководството на Петър Александров, артист от Старозагорския народен театър, подготвят пиесата „Мечо турист.“ След по-малко от месец – на 2 ноември същата година, в брой 857 на първа страница отново напомняне: „В неделя на 3 т. м. новосъздаденият самодеен куклен театър в Стара Загора ще представи за първи път пиесата „Мечо турист“. Представлението ще се даде в малкия салон на театъра“.
И на 13 ноември 1957 година, на четвърта страница (която е определена във вестника за културни новини) в брой 860 четем подробна рецензия (и снимка от спектакъла) с автори М. Събев и П. Минчев. Споменават се и имената на участниците в творческия екип: Баба Меца – Катя Загорова, Заю-баю – Добринка Василева, Мечо – Георги Димитров и още Коста Вълков, Лидия Александрова, Добринка Петрова, Сийка Иванова, Мария Венцеславова, Марин Павлов, Денка Димова, Петър Добчев. И още – художествен ръководител – Петър Александров, музикален ръководител – Иван Димов, художник – Стефан Ножаров. В заключение на своята статия авторите отбелязват: „Пред зрителите е едно интересно представление и те му се радват… Нещо повече, пред публиката е един нов театър, който бе създаден в резултат на усилията от страна на самодейците от младежкия колектив „Никола Вапцаров“ и профорганизацията при Градския народен съвет в Стара Загора.“
Едва през 1962 година в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ се открива специалността „Актьорско майсторство за куклен театър“. Едно десетилетие по-късно – и „Режисура за куклен театър“. Първи преподаватели, които полагат основите на специалностите в тази област, са вече изявените режисьори Атанас Илков и Николина Георгиева. За преподавател е привлечен и арх. Иван Цонев. По-късно броят на преподавателите се увеличава.
Отново по информация от в. „Септември“ през 1959 година Градският народен съвет в Стара Загора изпраща предложение до Министерството на просветата и културата театърът да стане професионален. В статия от 23 януари 1960 година, брой 11, се съобщава, че Кукленият театър преминава на издръжка от държавния бюджет и се преобразува в професионален. Подготвяната пиеса е „Клан-клан-недоклан“, представена през месец февруари същата година. От 1 януари 1962 година се обособява като Държавен куклен театър. На 31 май 1979 година, старозагорци получават реконструираната и обновена сграда на Кукления театър.