Фестивал "Тракийска лира"
На 12, 13 и 14 юни 1969 г. в Стара Загора, в салона на Дома на културата на транспортните работници се провежда „Тракийска лира“ първият Фестивал-преглед на естрадната и забавната музика и песен за младежки самодейни естрадни състави. Това ни припомня афиш, съхранен във фонда на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ – Стара Загора. За събитието пише и старозагорският вестник „Септември“ в броя си от 17 юни 1969 г. Фестивалът е посветен на 25-годишнината от Девети септември 1944 г. и празника на старозагорската младеж. На сцената се изявяват седем вокални и инструментални състава. От афиша разбираме, че сред участниците са групи от Азотноторовия завод – Стара Загора; от читалище „Климент Охридски“; Завод за чугунени отливки „Прогрес“; НИПКИХМАШ – сложна абревиатура, която означава Научноизследователски проекто-конструкторски институт по хранително машиностроене; Културния дом на транспорта, както съкратено е наричан тогава; завод „Берое“; читалище „Георги Бакалов“ и други групи от Казанлък и Димитровград. Трябва да отбележим, че в ония времена такива самодейни състави има във всеки голям завод, а и в по-малките, в читалища, в училища, към градските съвети и другите обществени организации. А в града тази дейност се насочва и подпомага от Центъра за художествена самодейност. Във Фестивала участват и индивидуални изпълнители. От дописката на вестника научаваме, че най-голямата награда „Тракийска лира“ е присъдена на състава при Дома на транспортните работници с ръководител Димитър Димитров. Първа награда получават групите при читалище „Климент Охридски“ и читалище „Георги Бакалов“. От солистите с първа награда са отбелязани Катя Димитрова и Трифон Лангазов. Специалната награда на бюрото на Градския комитет на ДКМС (един от организаторите на фестивала) получава Сашо Младенов, а на журито – седемгодишният Красимир Къшев!
А споменатият в началото Празник или Ден на старозагорската младеж, единствен от този род в страната, през 1969 г. се провежда за втори път в Стара Загора и в окръга. Продължава няколко дни и е изпълнен с различни събития – викторини, състезания, концерти, спортни празници, събрания, конференции, митинги.
През годините в журито на фестивала участват известни, авторитетни композитори и музикални дейци – Йосиф Цанков, Борис Карадимчев, Вили Казасян, Кирил Тодоров, Кирил Ампов, Мими Иванова.
След години фестивалът става национален и променя името си на Национален конкурс за млади изпълнители на популярна песен, но „Тракийска лира“ остава. Наричан е „малък Златен Орфей“!
Конкурсът „Тракийска лира” има традиция в откриването на млади таланти. От него започват творческия си път утвърдени имена като „Тоника”, Маргарита Хранова, Мими Иванова, рокпевицата Милена, Есил Дюран, а също и нови изпълнители като „Сладки мечти” (2000) и Галя от „Каризма” (1997). Много от участниците в последните издания на „Стар Академи” и Мюзик Айдъл І и ІІ, както и от участниците и водещите на „Хит минус едно” са бивши участници или призьори от конкурса: Аксиния, Теодор Койчинов, Светлозар Христов, Пламен Пътов (носител на Гран При 2004), Соня Мембреньо, Шанел Еркин (носител на Голяма награда от 2005), Ясен Зердев, Магдалена Джанаварова и други.
През 1972 г. група „Тоника“ получава втора награда на фестивала „Тракийска лира“ в Стара Загора. Тогава е вокална група към Културния дом на транспортните работници – Бургас в състав Ева Найденова, Анастасия Бинчева (Сия), Георги Найденов (Гого) и Хари Шерикян и ръководител Стефан Диомов. Това е първият й голям успех.
Съществуването на фестивала – конкурс „Тракийска лира“ прекъсва малко преди „демократичните“ промени в страната, но е възстановен след десет години, през 1997. И в края на първото десетилетие на новия ХХI век отново спира.