Старозагорски общински вестник
Старозагорски общински вестник, официалното издание на Старозагорското градско общинско управление започва своя „живот” на 21 октомври (3 ноември нов стил) 1892 г. Цена на абонамент за година 2 лв., един брой 10 ст. Кмет по това време, от 1890 до 1893 г., е Мирчо М. Стоянов (1857-1933), юрист, дългогодишен общински съветник, баща на поета Иван Мирчев.
До тогава в града ни вече са излизали: сп. "Земледелец" (1883-1885), сп. Знание (1884-1885), в. Балкан (1886-1887), в. Защита 1888, в. Средна гора 1890 г. В рубриката "Новини от Стара Загора" вестник Пловдив, бр. 136 от 12 декември 1892 г. отбелязва: Тук почна да излиза "Общински вестник", дело похвално на кметството... За вестника споменава и Стефан С. Бобчев в книгата си Преглед на българския печат (1844-1894 Г.), Пловдив, 1894, с. 111: През 1892 г. са се основали 29 списания и вестници, от които продължават и до сега ... вестниците Старозагорски и Русенски общински вестници...
Ст.-загорски общински вестник излиза на 1-во, 11 -то и 21 -во число всеки месец в тираж 300 екземпляра. През годините 1892-1928 има отделни прекъсвания и промени в заглавието и периодичността. Пръв отговорен редактор на вестника е Крум Приматаров, печатането става в печатницата на П. Г. Хайрлов в Стара Загора. Подробна характеристика на вестника дава Димитър Иванчев в Български периодичен печат 1844-1944, София, 1966, Т. II, с.348, 350.
Издаването на вестника е финансирано от общинския бюджет, като средствата са оформени в нарочен параграф Разноски за издаване на общински вестник. За 1894 г. са изхарчени 1274,65 лв., за 1895 – разрешени 1500 лв. и за 1896 г. – също 1500 лв., гласувани в общинския бюджет. За сравнение – за поддържане библиотеката, купувани на книги, списания, вестници и др. в бюджет 1896 г. също са отделени 1500 лв. Приходи получава от поместените обяви и реклами, и от абонамента.
В уводната статия е отбелязано: ...пресата всякога е служила и ще служи за най-бързия, най-незаличимия и най-сигурния съобщител и тълкувател на мненията и действията било то на отделни личности или пък колегиални учреждения от какъвто и да били те характер. Любопитно и съвременно звучат и другите моменти от цитираната статия: Хората, поставени да ръководят интересите на Общината, едва ли да не съзнават, че всичко, което общинското управление върши, засяга пряко или косвено самите граждани. Мерките, които то взема в интерес на града, са всякога от естеството да ангажират участието им и следенето на действията на онези, които съставляват общинското управление.
По нататък следва Програмата на вестника в 6 точки.
Първият брой съдържа още статия за благоустрояването на Старозагорски минерални бани, хроника на събитията в града, заповед на Общинското управление за ограждане на дворовете и реклама на печатницата П. Г. Хайрлов.
Централно място във вестника заемат протоколите от заседанията на Старозагорския градско-общински съвет. От публикуваните протоколи получаваме информация за състава на общинския съвет, за въпросите, които са обсъждани, дебатите по тези въпроси и съответните решения на общинските съветници. Печатат се още извлечения, разпореждания, прикази, обяви на кмета, Старозагорското общинско управление и съдебния пристав; обяви на дружествени фирми и граждани; статистически ведомости за състоянието на градската библиотека, за здравното състояние за населението, за броя на животните е общината и други. Всяка година вестникът публикува бюджета на градската община. Гражданите се запознават с приетите правилници, устави на дружества и комитети, с условията за наемане на общински имоти.
През март 1896 г. кметът Сава Казмуков подписва заповед за издаването на Общински сборник като притурка на "Старо-загорски общински вестник". Сборникът, който да излазя периодически да съдържа: а) правилници по управлението на общината; б) правилници и поемни условия за събиране на разните градски доходи; в) бюджет и отчетност по него и г) разни по-важни документи и решения по управлението на общината. Книга първа на Сборника излиза през същата 1896 г. Екземпляр от нея се съхранява във фонда на Регионална библиотека „Захарий Княжески”. За съжаление, досега не сме изяснили в колко книги и до кога е издаван Сборникът.
В Стара Загора се съхраняват само няколко оригинални годишнини от вестника (1895-1898). Останалите са в Народната библиотека "Иван Вазов" – Пловдив и Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" – София.Преживял няколко големи пожара в общинската сграда, градът ни е останал почти без оригинални архивни документи. Това определя и значението на Старо-загорски общински вестник като източник на информация за управлението и обществения живот в Стара Загора. Задълбоченото изследване на публикациите води до интересни и твърде любопитни изводи и аналогии, свързани със съвременността.