Списание „Знание“
Списание „Знание“ е едно от първите научно-литературни издания в Източна Румелия (списанието започва да излиза през 1884 г.).
На 10 декември 1883 г., в бр. 32 на вестник „Земледелец“, в рубриката „Разни“ на стр. 7, се появява съобщение със следния текст: В града ни (Стара Загора – б.а.) скоро ще започне да се издава от няколко ученолюбиви младежи научно-литературен вестник под название „Знание“. За тази цел се е съставило особено дружество, което се е снабдило с нова печатница. Ний желаем добър успех на новия си събрат, който обещава да бъде полезен и на популярен език написан. Печатницата се помещава в дюкяните по Казанлъшкото шосе, около църквата „Св. Богородица“, в квартал „Табахна“.
И на 15 април 1884 г. (стар стил) старозагорци вече имат в ръцете си първия брой, в 16 страници, на новото списание за наука и литература. То излиза на 15-и и 30-и всеки месец. Годишната цена на списанието е: за областта – франка 12 сребърни; за Княжество България и Македония – франка 14 сребърни; за цяла Европа – франка 16 сребърни. Това са все данни от пространството около отпечатаното име на списанието, на първа страница или както се нарича „глава“. Тук са отбелязани и две уговорки: Неплатени писма не се приемат и Неудобрени и необнародвани статии не се връщат назад по пощата.
От списанието излизат 28 броя – от 1 до 24 за времето от 15 април 1884 г. до 31 март 1885 г. и от 1 до 4 брой през периода 15 юни – 31 юли 1885 г.
„Знанието е сила“ е мотото, изписано върху корицата на списанието. Основател и редактор на старозагорското списание „Знание“ е Александър Козаров. Редактори – Тодор Стоянович и Христо Ваклидов.
Според редакторите материалите в списанието ще са от следните области на знанието: Български литературни произведения. Като ще се поместват и преводи от чуждестранни литератури; Стопанство; Обществен живот; Социална наука (гражданственост); Народна история, етно- и география; Природни науки и медицина; Индустрия и търговия; Народно просвещение и възпитание; Книжнина и библиография; Смес.
По страниците на списанието, освен тримата редактори, печатат свои авторски материали и преводи още Атанас Илиев – по това време префект на Стара Загора; Георги Байданов – учител по музика; Антон Митов – тогава още студент в Италия; Христо Фетфанджиев. Всеки във своята си област, по своята специалност.