Наш’та Заара
Сигурно сте се питали откъде идва изразът „Наш`та Заара нийде я няма“. Свързан е със старозагореца, учен и общественик, Атанас Трифонов Илиев (1852 – 1927). През месец февруари 1912 г. във в. „Старозагорски глас“ той публикува поредица „Из историята на града Стара Загора“: С течение на времето са добили право на гражданство някои поговорки, които характеризуват в една или друга посока местности. Ние тука ще се досегнем само до такива, с които изобщо се изтъкват известни предимства. Тъй напр. италианците, за да похвалят хубавия си град Неапол, имат поговорка: „Vidi Naapoli e mori“ т.е. „Виж Неапол и умри“. В Македония красивото местоположение на град Струга се изразява в поговорката: „Како Струга няма друга“. Нашите братя чехи, за да подчертаят гиздавината и изобщо предимството на своята стара столица, наричат я „Златна Прага“.
Подобен повод е послужил като основа да се говори и за Стара Загора, че „нийде я няма“. Коренните жители на родния ни град, особено по-възрастните, които го помнят преди разорението му, добре знаят значението на поговорката: „Наш’та Заара нийде я няма“. Страните, които имаха пред себе си един изгорял и всякак неуреден още град, виждаха в тази поговорка едно неуместно и глупаво самохвалство. Не рядко читателите, вярваме да са чували, като се подиграват мнозина със старозагорците, все по повод на тази поговорка. А от друга страна намират се и наивни нашенци, които със същия подбив се изказват за родния си град и се срамуват, че им се приписва такова самохвалство.
Оригиналът на в. „Старозагорски глас“ се съхранява в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и сканирано копие беше предоставено специално на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ в Стара Загора.